Hiired

Koduhiir (lad. k. Mus muskulus) on Eestis kõige tavalisem näriline. Kehapikkus 7-9 cm, saba 6-9 cm, kehakaal 14-32 g, karvkate on tavaliselt hall, kuid võib olla ka kollaka või pruunika varjundiga. Talvel elab koduhiir mõnes hoones, keldris või laos, suvel võib teda näha ka põllul ja aias. Emahiir võib heade elutingimuste korral ilmale tuua 8 pesakonda poegi aastas, igas pesakonnas keskmiselt 3-8 poega. Suguküpseks saavad pojad omakorda umbes 2 kuu vanuselt. Koduhiir on inimkaasleja, st inimeste lähedal elamine on talle kasulik ning kindlustab teda pidevalt toidu ja peavarjuga.
Koduhiire kahjulikkus seisneb selles, et pideva närimisega hävitab ta inimese vara (nt närib juhtmeid, esemeid, mööblit jne), samuti reostab ta inimese toitu ja levitab haiguseid. Koduhiir levitab ka iseloomulikku lehka, mis on põhjustatud tema uriinist ja muskusnäärmetest.  Aktiivseks muutub ta peamiselt õhtuhämaruses ja öösel, mistõttu häirib ta inimeste rahu.

Rotid

Rott elab karjas ja võib kohaneda igasuguste oludega. Levinud liigid Eestis on kodurott (lad. k. Rattus rattus) ja rändrott (lad. k. Rattus norvegicus). Kodurott on tumeda karvkattega ning tema saba on pikem kui keha. Rändrott on seevastu hallika karvkattega ning tema saba moodustab ca 80% kehapikkusest. Täiskasvanud roti kehapikkus on üldiselt 18-27 cm ja ta kaalub 190-250 g. Emane rott toob korraga ilmale 6-12 poega, kes juba kolme nädala pärast võivad omakorda järglasi tuua. Aasta jooksul võib emasel rotil sündida kuni 800 järeltulijat.
Rotti peetakse inimesele kahjulikuks, kuna ta saastab toiduaineid ning levitab erinevaid haiguseid (nt tulareemia, hantaviirusnakkus, leptospiroos) ja parasiite (nt kirpe). Rott sööb palju ja ükskõik mida, hammaste kulutamiseks närib ta isegi metalli ja betooni.

Vajad usaldusväärset partnerit kahjuritõrjes?

Meie kvalifitseeritud kahjuritõrje eksperdid, kaasaegsed töövahendid ning tõhusad kahjuritõrje meetodid, tagavad kahjuritega seotud probleemide kiire ja efektiivse lahendamise. Võtke meiega ühendust esmase tasuta konsultatsiooni saamiseks!